Tagovi

Ustavnost Zakona o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika

Da li je odredba čl.4 predmetnog Zakona u skladu s Ustavom ?
Predmetna odredba naime propisuje da "Pravo biti biran za općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba imaju svi birači koji na dan raspisivanja izbora imaju najmanje 6 mjeseci prijavljeno prebivalište na području jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave u kojoj se provodi izbor.".

Uzmimo sada situaciju da se osoba recimo danas (budući da je već izvan roka od 6 mjeseci) prijavi na području Grada Zagreba. Ta osoba, iako skupi potrebne potpise, ne zadovoljava formalne uvjete za kandidaturu, budući da neće imati prijavljeno prebivalište 6 mjeseci na dan raspisivanja izbora na području Grada Zagreba. Isto tako ta se osoba neće moći kandidirati za gradonačelnika ni u mjestu svog starog prebivališta budući da ni za to ne ispunjava formalne uvjete. Drugim riječina niti jedna osoba koja promjeni prebivalište šest mjeseci prije raspisivanja lokalnih izbora neće moći biti kandidat za gradonačelnika i načelnika.

Ustav čl.45 propisuje da Hrvatski državljani imaju opće i jednako biračko pravo s navršenih 18 godina u skladu sa zakonom.
Opće pravo znači da svi državljani imaju pravo birati i biti birani neovisno o spolu, vjeri, nacionalnosti, rasi, naobrazbi, zanimanju, društvenom podrijetlu i statusu, imovini, prihodima, svjetonazoru ili bilo kojemu drugome osobnom obilježju. Općenitost biračkog prava ograničuje se samo državljanstvom, prebivalištem u određenoj zajednici, dobnom granicom, duševnim zdravljem, građanskom čašću i upisom u birački popis.

Opravano se postavlja dvojba, da li je predmetna odredba u skladu s Ustavom, budući da određen broj osoba (svi oni koji promjene prebivalište 6. mjeseci unatrag od raspisivanja izbora) ne mogu biti kandidati za načelnike i gradonačelnike niti u jednom gradu ili općini.

Tagovi

Komentari

Nisam siguran da bi opće

Nisam siguran da bi opće biračko pravo uključivalo i to da svako može biti biran.

Članak 45.
(1) Hrvatski državljani imaju opće i jednako biračko pravo s navršenih 18 godina u skladu sa zakonom. Biračko se pravo ostvaruje na neposrednim izborima tajnim glasovanjem.
(2) U izborima za Hrvatski sabor i Predsjednika Republike ostvarivanje biračkog prava Republika Hrvatska osigurava i svojim državljanima koji se u doba izbora zateknu izvan njezinih granica tako da mogu glasovati i u
državama u kojima se nalaze ili na koji drugi način određen zakonom.

Štoviše, 1.stavak (boldirani dio) upućuje na što se to pravo odnosi.

U smislu tvog dnevnika je interesantniji 16. članak Ustava:

(1) Slobode i prava mogu se ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje.
(2) Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.

Nesporno je da se zakonima mogu ograničiti slobode i prava ali samo s također Ustavom određenom svrhom (boldirano).

Ako se nekome baš da, bilo bi zanimljivo od Ustavnog suda doznati kako to kandidiranje osobe koja u JLRS prebiva manje od 6 mjeseci ugrožava slobodu i pravo (na kandidiranje) drugih koji u JLRS prebivanju duže od 6 mjeseci ili pak pravni poredak, javni moral ili zdravlje.

Nije rijetkost da se zakonodavac zaigra i previše pouzda u to da se ljudske slobode i prava mogu ograničiti (izbornim) zakonom, zaboravljajući da ga pri tome sputava svrha ograničavanja.

Upravo zato postoji institut ocjene usuglašenosti zakona s Ustavom.

B-52

Tko je glasao

hm, to znači da ustavom

hm, to znači da ustavom nije garantirano jednako pravo da građanin bude biran, pa zato mislim da to u ključuje i pravo da budeš biran.

Doduše mislim da ako 6 mjeseci boravka vrijedi za svih onda je svima jednako. Imaginarni kandidat bi ipak trebao znati kakav je zakon i preseliti se malo ranije.

Sad dal je takvo što ipak ustavno?
Znam sa u SAD-u moraš biti rezident države neko vrijeme da bi se kandidirao za guvernera.

Ono što meni ovdje nije jasno ako kandidat za načelnika mora biti rezident barem 6 mjeseci zašto i birač ne mora biti rezident 6 mjeseci. Zašto netko tko živi u npr. Zagrebu manje od 6 mjeseci nije dovoljno dobar da vodi grad ali osoba koja tamo živi 6 dana je dovoljno dobra da odlučuje tko je dovoljno dobar da vodi vodi grad.

Također zašto načelnik mora u općini/gradu živjeti barem 6 mjeseci a vijećnik ne mora?

Tko je glasao

Izgleda da je tako ali što

Izgleda da je tako

ali što drugo očekivati od naših zakonodavaca, kada su donijeli dobar zakon koji nije mijenjan u skorije vrijeme ili će biti mijenjan.Što drugo očekivati od političara koji dižu ruke i imenuju neznalice,što očekivati od sudova koji neznaju kako suditi tj provoditi zakone da budu isti za sve a ne samo za neke itd,da ne nabrajam.a tek administracija o njoj bi se moglo do jutra pisat no mislim da će tvoju dvojbu izgledno riješiti drug Palarić koji je vrstan pravnik i tumač propisa ha ha ha

Tko je glasao

Postavke za pregledavanje komentara

Od 25. listopada 2017. godine na pollitika.com više nije moguće dodavati novi sadržaj (postove, komentare), niti je moguće kreirati nove ili se ulogirati na stare korisničke račune.
Odaberite svoje postavke za pregledavanje komentata i kliknite na "Snimi postavke" da aktivirate promjene.

Najkomentiraniji članci